• Son Eklenenler

  Türkiyenin Bilgi Blogu, Blogger Destek

  loading...

  17 Temmuz 2011 Pazar

  Yemlik Otu, Yeni Bahar, Yentün Otu

  Yemlik Otu, Yeni Bahar, Yentün Otu, Faydaları Yararları Kullanıldığı Yerler Faydalı Olduğu Hastalıklar

  Yemlik Otu, Yeni Bahar, Yentün Otu

  YEMLİK – SCORZONERA


  Kullanılan Kısımları: Taze bitki İskorçina (Scorzonera Hispanica) Familyasındandır.
  Dahilen Kullanılışı: Damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma, gut, böbrek hastalıkları ve şeker hastalığına karşı taze bitki sebze halinde yenilerek kullanılır.
  Bitki gençken (5-6 yapraklık) kullanılır, çiçek açmış veya kocamış bitkiler kullanılmaz.


  İSKORÇİNA KÖKÜ – SCORZONERA HİSPANİCA Diğer İsimleri: Kara İskorçina Yemlikle aynı familyadan bir bitkidir. Türkiye’de yabani olarak bulunmaz. Kökü yemlikle aynı etkilere sahiptir. Damar sertliği, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, romatizma, gut ve şeker hastalıklarında kullanılır. Yaprakları sebze olarak yenilir, terletici, göğüs yumuşatıcı ve idrar artırıcı etkilere sahiptir.

  YENİ BAHAR – PİMENTA OFFİCİNALİS


  Diğer İsimleri: Jamaika Biberi
  Dahilen Kullanılışı: Hamile kalmayı kolaylaştırır. Damar sertliğini önler, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını giderir, vücudun direncinin artırır, iştahı açar, anne sütünü artırır, ishali keser, sinir rahatsızlıklarında ve unutkanlığı giderici olarak kullanılır.
  Kullanılışı: Toz haline getirilir, günde 2-3 defa 0.5-1 gr içilir.

  YENTÜN – THAPSİA GARGARİCA

  Diğer İsimleri: Deryas Kökü
  Kullanıldığı Yerler:
  Dahilen Kullanılışı: Nefes darlığında faydalıdır. Siyatiğe ve kan tükürmeye iyi gelir. Vücudun en derin yerlerinde olan gazları bile çıkarır. İç organlarda toplanan suyu dağıtır. Kabızlığı giderir.
  Kullanılışı: Kökler toz haline getirilir, 2 gr balla karıştırılarak yenir.
  Kökünün kabuğu toz haline getirilir, 15 gr’mı, 15 gr dereotu suyu ile karıştırılır, bir miktar saf su ilave edilip içilirse müzminleşmiş yarım baş ağrılarına (migren) ve çok miktarda balgam çıkaranlara iyi gelir.
  Haricen Kullanılışı: Kökler toz haline getirilir, sade yağı ile karıştırılır, soğuktan meydana gelen ağrılı yerlere sürülürse ağrıyı geçirir. Gut ve mafsal ağrılarında, ağrıyan yerlere masaj yapılırsa faydalı olur. Gevşemiş organlara masaj yapılırsa onları güçlendirir. Taze kökünün kabuğu saçkıran olan bölgeye sürülürse faydalı olur, kıl bitirir.
  Kökünün kaynatılan suyu bal ile karıştırılarak uyuza, kükürtle karıştırılarak cerahatli yaralara sürülürse iyi gelir.
  Enhanced by Zemanta

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  -> "Anonim" seçeneğiyle isim vermeden yorum yazılabilir.
  -> "Adı/URL" seçeneğiyle sadece isim verilerek de yorum eklenebilir.
  -> Yorum yazarken anlaşılır olmaya ve Türkçe yazım kurallarına uymaya çalışınız!

  loading...

  Uyarı

  Bu sitedeki içerikler tanı ve tedavi amaçlı değil, tamamen bilgilenme ve sağlıklı kalma konusunda tavsiye amaçlıdır. Burdaki bilgilerin tanı ve tedavi amaçlı kullanılmasından doğacak sonuçlardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sağlık ile ilgili bir probleminiz olması durumunda bir doktora başvurmalısınız.


  Bilgitc.blogspot.com makale ve sağlık yazılarınızın telif hakkını gözetmektedir. Eğer yazınızın bu sayfada yer almasını istemiyorsanız veya belirli bir kaynağa yönlendirilmesini istiyorsanız lütfen bu linke tıklayarak bizimle temasa geçin

  İletişim Formu

  Ad

  E-posta *

  Mesaj *